BLOG

Grudzień 2023
P W Ś C P S N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
Co z tym euro w Polsce?

Sformułowane niedawno przez noblistę Paula Krugmana ostrzeżenie pod adresem Polski, by nie wchodziła do strefy euro, znają już nie tylko ekonomiści. Podobnie, jak jego porównanie eurolandu do auta bez kół i kierownicy. Krugman nie jest odosobniony, jeśli chodzi o przekonanie, że strefa euro to pułapka. Niedawno w mediach prezentowany był wywiad z prezesem Saxo Banku, który wyraził przekonanie, że przyjęcie przez Polskę euro byłoby dla naszej gospodarki katastrofą. Należy dodać, że z powodów zupełnie innych niż drożyzna, bo to tej – choć nie potwierdzają jej żadne wiarygodne statystyki – boi się przede wszystkim polskie społeczeństwo. Z drugiej strony jest cała rzesza tych, dla których katastrofą byłoby pozostanie poza obszarem wspólnej europejskiej waluty. Jak to więc jest z tym euro w odniesieniu do Polski?

Zastosujmy coś w rodzaju brzytwy Ockhama i spróbujmy ograniczyć dyskusję na temat korzyści i niekorzyści przyjęcia euro w Polsce do dwóch kluczowych zagadnień. Pierwsze wiąże się z jasną stroną posiadania wspólnej waluty i jednocześnie z najważniejszą odpowiedzią na pytanie, po co chcemy to zrobić? Drugie dotyczy ciemnej strony polskiej obecności w strefie euro. Pierwsze to większe możliwości zdynamizowania wzrostu gospodarczego, natomiast drugie to ograniczony arsenał narzędzi antycyklicznych, sprowadzający się do braku autonomicznej polityki monetarnej. Tak naprawdę całą dyskusję na temat „za i przeciw” – odnoszącą się do takich spraw jak koszty transakcyjne, ryzyko kursowe, wzrost wiarygodności itd. – można sprowadzić do tych dwóch spraw: możliwości osiągnięcia wyższych stóp wzrostu gospodarczego (z jednej strony) i większej bezbronności wobec czynników kryzysowych (z drugiej strony). W dyskusji tej można się jednocześnie odwołać do konkretnych obserwacji i wyliczeń. Wynika z nich, że oczekiwanie wyższego tempa wzrostu gospodarczego po przystąpieniu do strefy euro jest uzasadnione. Z drugiej strony obawy o to, że Polska – bez autonomicznej polityki monetarnej mogącej zamortyzować cykliczne turbulencje koniunkturalne – znajdzie się na obrzeżach strefy euro, poza „koherentnym” jądrem, do którego adresowane będą działania antykryzysowe, wydaje się nie mieć mocnych przesłanek, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że cykle koniunkturalne w Eurostrefie i w Polsce są w dużym stopniu skorelowane.

Nie zmienia to faktu, że strefa euro rzeczywiście może być pułapką dla słabych gospodarek. Przypadki Grecji, Hiszpanii i Portugalii są tego najlepszym dowodem. Kluczowe jest zatem nie tylko kibicowanie strefie euro, by wydźwignęła się ze stagnacji (bo tylko wtedy warto do niej dołączyć), ale także dobre przygotowanie się do przyjęcia wspólnej waluty oznaczające istotne wzmocnienie gospodarki.


Komentarze
Dodaj nowy komentarz
Janaya 2016-05-08 01:48:00
dk- thank you! I really like how you explained deeachmtnt. It makes sense and I feel a lot better. I already have Man’s search for Meaning on my shelf -must read it again, thanks for the reminder. And I ordered A Light in the Wilderness. (Yay for Amazon Books!)Your words have been a God Send today. Thank you for taking the time and energy to break it down for me. Also, I admire how you have handled your situation with your ex-wife. That is exactly how I want to be.Biuro projektu:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, pok. RA50
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel. 17 866 11 85, fax 17 866 12 22

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„KAPITALNY MENEDŻER – studia podyplomowe z obszaru zarządzania” są realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”). Udział w projekcie jest w 80% finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.