BLOG

Luty 2024
P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
Interesariusze w projekcie

Pojęcie „interesariusz” powstało stosunkowo niedawno tj. w 1984 roku prof. R. Edward Freeman opracował tzw. teorię interesariuszy, wg której firma działa na rynku w danym środowisku społecznym z innymi jego uczestnikami. Podzielił interesariuszy na pierwszego stopnia, do których zaliczył wszystkie osoby i grupy społeczne, niezbędne do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa m.in.: pracownicy, klienci, akcjonariusze, dostawcy, rząd, społeczności lokalne. W ramach drugiego stopnia zdiagnozował osoby i grupy, które nie są niezbędne do działalności firmy, ale mogą wymierać na nią wpływ m.in. media i grupy interesów. Freeman podkreślił, że firma powinna uwzględniać interesy wszystkich zainteresowanych stron działalności firmy, biorąc pod uwagę ważny aspekt społeczny.

W zarządzaniu projektami interesariusze są bardzo ważnym ogniwem, po pierwsze w fazie planowania należy w sposób bardzo skrupulatny określić ich oczekiwania związane z projektem, a także ewentualne wątpliwości czy problemy które mogą być ich przyczyną. W ramach projektów polecam podzielenie interesariuszy na trzy grupy:

  • interesariusze pierwszego rzędu, są to te osoby, grupy osób czy instytucje, które będą miały bezpośredni kontakt z projektem, np. w przypadku projektów związanych z realizacją szkoleń, będą to np. uczestnicy szkoleń czy trenerzy prowadzący spotkania;
  • interesariusze drugiego rzędu, to te osoby, grupy osób czy instytucje, które nie będą miały bezpośredniego wpływu na projekt, ale będą z nim mocno związane. Przykładowo mogą być to zakłady pracy uczestników szkoleń.i
  • nteresariusze III rzędu tzw. pozostali np. mogą być to media, firmy cateringowe czy inne osoby lub instytucje, które będą miały pośredni wpływ na projekt.

Z punktu widzenia zarządzania to dobre pogrupowanie i zbadanie potrzeb interesariuszy będzie to miało duży wpływ na realizację projektu zgodnie z przyjętymi założeniami.  


Komentarze
Dodaj nowy komentarzBiuro projektu:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, pok. RA50
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel. 17 866 11 85, fax 17 866 12 22

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„KAPITALNY MENEDŻER – studia podyplomowe z obszaru zarządzania” są realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”). Udział w projekcie jest w 80% finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.