BLOG

Luty 2024
P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
Perspektywa wsparcia projektów UE

W Polsce zrealizowano do tej pory wiele projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które zostały przyznane na lata 2007-2013. W ostatnim czasie na nowo rozgorzała ostra dyskusja nad budżetem UE na kolejne siedem lat. Należy zauważyć, że trwająca perspektywa finansowa przed jej wprowadzeniem, również została okupiona szeroką dyskusją i kompromisami pomiędzy państwami członkowskimi UE. Jednak obecnie mamy o wiele trudniejsze czasy - czasy wielkiego kryzysu, zarówno ekonomicznego, jak i solidarności pomiędzy krajami europejskimi.

Unia Europejska, której korzenie sięgają lat pięćdziesiątych, tworzona była jako wspólnota solidarnych państw, dążących do dobrobytu i pokoju w Europie. Przez wiele lat wypracowano mechanizmy, które wzmacniały dobrobyt Europejczyków oraz poszanowanie ich praw. Mechanizmy, które wyróżniają Europę na arenie międzynarodowej. Jednym z najważniejszych czynników  budowy ładu społecznego w UE jest wspólna polityka regionalna, nazywana polityką spójności, która ma niebagatelny wpływ na wyrównywanie dysproporcji społeczno-gospodarczych pomiędzy bogatymi a biedniejszymi krajami kontynentu. Zasadniczym elementem tej polityki są fundusze europejskiej tj. Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Europejski Fundusz Społeczny. Te trzy fundusze w ostatnich latach spowodowały skok cywilizacyjny Polski i tak naprawdę dzięki nim dziś możemy mówić, że kryzys gospodarczy nie dotknął naszego kraju w sposób drastyczny. Podkarpacie, będące w czołówce najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej, w końcu doczekało się m.in.  lotniska na światowym poziomie, potężnych inwestycji w uczelnie wyższe czy wielu kluczowych inwestycji drogowych.

Jak ostatecznie będzie wyglądał nowy budżet dla Polski, o tym zdecyduje Rada Europejska już w lutym 2013. Na pewno jeszcze do tego tematu wrócimy, bo przecież dotyczy on w znaczący sposób rozwoju dziedziny jaką jest zarządzanie projektami :) Dodatkowo projekt "Kapitalny Menedżer" jest realizowany dzięki głównie wsparciu z Unii Europejskiej!


Komentarze
Dodaj nowy komentarzBiuro projektu:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, pok. RA50
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel. 17 866 11 85, fax 17 866 12 22

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„KAPITALNY MENEDŻER – studia podyplomowe z obszaru zarządzania” są realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”). Udział w projekcie jest w 80% finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.