BLOG

Luty 2024
P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
Zarzadzanie projaktami a EFS

Zarządzanie projektami to dziedzina, której szczególny rozwój zawdzięczamy środkom z Unii Europejskiej. Obecnie w ich ramach realizowane jest wiele projektów tzw. miękkich jak i twardych. Warto w tym przypadku przybliżyć Europejski Fundusz Społeczny, który współfinansuje tzw. projekty miękkie. W ramach tego funduszu duże znaczenie ma prawidłowe zarządzanie projektem, które wiąże się zwłaszcza z przygotowaniem analizy interesariuszy oraz ich problemów w kontekście wymagań jakie narzuca nam ten fundusz, a także program, który on współfinansuje.

Europejski Fundusz Społeczny jest najstarszym funduszem Unii Europejskiej. Został powołany na podstawie Traktatów Rzymskich i od początku jego głównym zadaniem było wspomaganie programów na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Wspólnoty. W pierwszej fazie wdrażania, EFS dysponował ograniczonym budżetem co powodowało, iż nie był na tyle skuteczny jak pierwotnie planowano. Od połowu lat siedemdziesiątych (tj. z chwilą utworzeniu Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego), wspiera przede wszystkim działania związane z rozwojem tzw. kapitału społecznego, poprzez inwestycje w różnego rodzaju formy szkolenia i doskonalenia umiejętności zawodowych mieszkańców UE.

Reasumując, jeżeli mamy pomysł na projekt np. szkoleniowy czy doradczy to warto pomyśleć o Europejskim Funduszu Społecznym. W ramach projektów współfinansowanych z EFS kwestią kluczową, która należy uwzględnić jest polityka równości płci, która będę chciał omówić w kolejnych tematach.


Komentarze
Dodaj nowy komentarz
student 2013-03-25 15:27:01
te szkolenia i inne finansowane z UE to dobra sprawa ale bezrobotnym duzo nie pomoga !Biuro projektu:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, pok. RA50
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel. 17 866 11 85, fax 17 866 12 22

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„KAPITALNY MENEDŻER – studia podyplomowe z obszaru zarządzania” są realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”). Udział w projekcie jest w 80% finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.