BLOG

Luty 2024
P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
Zagraj w to jeszcze raz, niekoniecznie sam...

... czyli gry planszowe w zarządzaniu projektami.

Zapewne każdy pamięta swoje pierwsze doświadczenia z grami planszowymi z dzieciństwa. Chińczyk, różnego rodzaju wyścigi po planszy (typu „rzuć kostką i rusz pionkiem”) – to znają wszyscy. Później zapewne sięgaliśmy po nieco bardziej zaawansowane planszówki: warcaby, szachy czy osławiony Monopoly, znany raczej w Polsce w postaci mutacji zwanej  „Eurobiznesem”. Ci, którzy już wtedy połknęli planszowego bakcyla, pamiętają też zapewne legendarne już tytuły jak „Magia i Miecz” (obecnie wydana jako seria Talisman), czy jedną z najlepszych gier ekonomicznych w historii „Gwiezdny Kupiec” (będącą klonem amerykańskiego tytułu „Star Trader”). W latach 90-tych jednak gry planszowe przegrały z kretesem rywalizację z grami komputerowymi i raczej niewiele wskazywało na to, żeby trend ten miał się odwrócić.

Tymczasem w ostatnich latach mogliśmy zaobserwować renesans tej formy rozrywki (często podkreśla się rolę, jaką w tym procesie odegrała opracowana pod koniec lat 90-tych niemiecka gra „Osadnicy z Catanu”), a biorąc pod uwagę rozgłos, jaki w ostatnim czasie zyskała polska gra „Kolejka”, można z całą pewnością powiedzieć, że gry planszowe kontratakują!

Zjawisko to nie pozostało bez wpływu na rynek szkoleń. Zgodnie z modną obecnie ideą „grywalizacji” (gamification), firmy szkoleniowe coraz częściej sięgają po gry planszowe jako skuteczne narzędzie edukacyjne. Są to często gry opracowywane specjalnie dla danego zagadnienia lub dla danego klienta, ale można też spotkać próby wykorzystania gier, które są powszechnie dostępne w sprzedaży detalicznej. I tutaj przychodzi refleksja, że zarządzanie projektami to idealny obszar, w którym można wykorzystać gry planszowe do treningu i nauki. W kolejnych wpisach spróbuję pokrótce omówić najważniejsze zagadnienia zarządzania projektami, które gry wydają się dość dobrze symulować.


Komentarze
Dodaj nowy komentarz
Trolagem 2013-01-26 03:09:12
Thank you for the sensible ciiurqte. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I'm very glad to see such fantastic info being shared freely out there.Biuro projektu:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, pok. RA50
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel. 17 866 11 85, fax 17 866 12 22

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„KAPITALNY MENEDŻER – studia podyplomowe z obszaru zarządzania” są realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”). Udział w projekcie jest w 80% finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.