BLOG

Luty 2024
P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
Podglądanie rozwija

Onet Biznes opublikował wczoraj za „Rzeczpospolitą” ranking najbardziej innowacyjnych firm. Na czwartym miejscu znalazła się rzeszowska spółka Asseco Poland SA. Taki wyniki cieszy, choć w przypadku Asseco nie jest on zaskoczeniem. Zdumiałem się natomiast po przeczytaniu w Harvard Business Review Polska wywiadu z prof. O. Shenkarem, który dotyczył tych samych spraw – związanych z innowacyjnością. Wynika z niego bowiem, że znacznie skuteczniejsze od innowacyjności może być (i – jak pokazują badania – faktycznie jest) naśladownictwo. Trzeba dodać – nie zwykłe kopiowanie, ale twórcze i inteligentne przeformułowywanie rozwiązań wymyślonych wcześniej przez innych, prowadzące ostatecznie do powstania – w pewnym sensie – nowego produktu. To trochę tak jak z piosenką „Who’s Loving You” autorstwa Smokeya Robinsona – jej pierwszego wykonawcy – o której dziś wszyscy myślą, że jej twórcą jest Michael Jackson, który swoją fantastyczną interpretacją uczynił z niej prawdziwy hit. Właściwie można powiedzieć, że zdolny imitator to też ktoś innowacyjny, tyle że trochę inaczej. Wnioski wyciągane przez Shenkara na podstawie wyników badań są krzepiące o tyle, że twórcze naśladownictwo wydaje się być biznesową formułą pozwalającą na oszczędzenie zasobów, swoistym pójściem na skróty. W odróżnieniu od innowacyjności nie polega ono bowiem na wymyślaniu czegoś nowego i bazuje – jak to świetnie ujął Shenkar – na rynkowej reakcji na produkt kogoś innego. Nie bądźmy zatem dla siebie aż tak wymagający i raczej podglądajmy, co wymyślają inni zamiast wymyślać samemu.

Komentarze
Dodaj nowy komentarz
ftzqiexhr 2015-02-14 02:20:17
1c96Mt gegebbdgdrac, [url=http://imdupmtieflf.com/]imdupmtieflf[/url], [link=http://alfjlckxvtlu.com/]alfjlckxvtlu[/link], http://kimgdjpbyqlu.com/Biuro projektu:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, pok. RA50
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel. 17 866 11 85, fax 17 866 12 22

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„KAPITALNY MENEDŻER – studia podyplomowe z obszaru zarządzania” są realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”). Udział w projekcie jest w 80% finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.