BLOG

Luty 2024
P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
Wylewanie dziecka z kąpielą

Przykładów tego, że nadmiar regulacji zamiast pomagać – szkodzi, można podawać bez liku. Ostatnio interesujące są zwłaszcza dwa – jeden z naszego kraju, drugi z zagranicy. W dzisiejszym serwisie biznesowym Interii można przeczytać o tym, jak „wylano dziecko z kąpielą” zaciskając gorset regulacji na rynku kredytowym w Polsce. Pada tam trafne, choć mało profesjonalne sformułowanie, że w rezultacie przeregulowania „zaczęło się wiele różnego rodzaju kombinacji”, mogących raczej zaszkodzić niż pomóc sytuacji na rynku kredytów. Z kolei w Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja na temat tego, jak mocno – i za pomocą jakich narzędzi – regulator powinien interweniować w sprawie wybujałych menedżerskich wynagrodzeń. Z badań wynika bowiem niezbicie, że tego rodzaju interwencje zamiast prowadzić do obniżenia menedżerskiego wynagrodzenia skutkowały – paradoksalnie – jego wzrostem. Kiedy o tym piszę, przypomina mi się wyjątkowo sugestywne porównanie użyte przez Roberta J. Shillera – doktryna smithowska pokazana jako pobłażliwy i tolerancyjny rodzic, skonfrontowana z keynesowskim interwencjonizmem przyrównanym do rodzica trzymającego dyscyplinę i rygor. Doświadczyliśmy na własnej skórze tego, że ani jedno ani drugie w czystych, wydestylowanych postaciach nie zapewni trwałego spokojnego żeglowania po oceanie dobrobytu. Spór o to, jak ma wyglądać to, co pomiędzy, nie przyniósł natomiast – niestety – żadnych przekonujących rozstrzygnięć.

Komentarze
Dodaj nowy komentarz
Muhammad 2012-11-01 15:03:51
Yaal: racja były. Po tym, jak potraktowałaś mf3j blog, jak usneet i zrobiłaś sobie ładnego flejma. Na koniec zaczęłaś czepiać się, że nie znam znaczenia słowa ewenement , ale jak Ci podesłałem link do słownika, to nie odpowiedziałaś Daruj więc sobie te teksty, bo jest to doprawy żenujące.Biuro projektu:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, pok. RA50
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel. 17 866 11 85, fax 17 866 12 22

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„KAPITALNY MENEDŻER – studia podyplomowe z obszaru zarządzania” są realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”). Udział w projekcie jest w 80% finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.