BLOG

Luty 2024
P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
PODSTĘPNY PRACOHOLIZM

Pracoholizm, alkoholizm, narkomania, nikotynizm i inne rodzaje uzależnień łączy ten sam mechanizm, mający charakter obsesji, mani, połączonej z wewnętrznym przymusem. Każda z tych form uzależnienia dotyczy innego „obiektu”, ale każda z nich jest równie niebezpieczna. Uzależnienie rozwija się długo, podstępnie, sprawiając na początku wrażenie najlepszego przyjaciela, po to aby uśpić naszą czujność, a następnie zaatakować z impetem i stać się naszym oprawcą.
Pracoholizm powoduje zaburzenie równowagi między najważniejszymi sferami życia tj. życiem osobistym i życiem zawodowym. U podstaw uzależnienia od pracy leży specyficzna postawa wobec niej, wyrażająca się w nadawaniu bardzo wysokiej rangi pracy, przy jednoczesnym minimalizowaniu znaczenia innych sfer życia. W efekcie tego, człowiek traci kontrolę nad życiem, nad swoimi emocjami, czasami traci zdrowie, a nawet życie.
Niestety jest to zjawisko częste, zbyt częste. Wydaje mi się, że szczególnie środowisko korporacyjne sprzyja pracoholizmowi. W dużych korporacjach jest duża konkurencja wśród pracowników, powodująca nastawienia rywalizacyjne. Pracoholik to osoba stawiająca sobie bardzo wysokie wymagania, perfekcyjna, nastawiona właśnie rywalizacyjnie, ale jednocześnie o obniżonym poczuciu własnej wartości. Tę niską samoocenę rekompensuje poprzez poszukiwanie uznania innych osiągając coraz to ambitniejsze cele, ponosząc przy tym ogromne koszty.
Nie miejsce na to by opisywać objawy i skutki pracoholizmu, dość powiedzieć, że problem może dotyczyć każdego, choć najbardziej zagrożoną grupą są oczywiście menadżerowie. Ci właśnie mając tego świadomość powinni być szczególnie czujni na podstępny charakter pracoholizmu. U podstaw profilaktyki powinna leżeć umiejętność dystansowania się od pracy i  oddzielania życia osobistego od zawodowego. Jednym z najlepszych sposobów jest hobby. Może to być gra w szachy, jazda na rowerze, filatelistyka, cokolwiek. Chodzi tylko o to, aby naszego umysłu nie wypełniała tylko praca, ale aby znalazło się w nim miejsce na inne dziedziny. Ponadto ważna jest umiejętność „odpuszczania sobie”. Nie chodzi tutaj o obdarcie siebie z ambicji, gdyż one są bardzo potrzebne, ale o stawianie sobie realnych celów, które są w zgodzie z nami samymi i z naszym otoczeniem. Innymi słowy nasze cele zawodowe nie mogą być w sprzeczności z innymi rolami jakie w życiu pełnimy. Dzięki temu uzyskamy balans, który pozwoli nam mierzyć się z wyzwaniami jakie stawia nam życie bez zagrożeń jakie niesie za sobą pracoholizm.

Komentarze
Dodaj nowy komentarzBiuro projektu:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, pok. RA50
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel. 17 866 11 85, fax 17 866 12 22

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„KAPITALNY MENEDŻER – studia podyplomowe z obszaru zarządzania” są realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”). Udział w projekcie jest w 80% finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.