BLOG

Luty 2024
P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
CZAS W PRACY

Praca stanowi dla człowieka bardzo ważną część życia, zarówno ze względów ekonomicznych (dzięki pracy otrzymujemy wynagrodzenie, które pozwala nam na utrzymywane odpowiedniego standardu życia), psychologicznych (praca stanowi o naszej samoocenie, o tym co o sobie myślimy i jak postrzegają nas inny) oraz społecznej (praca pozwala nam na nawiązywanie i utrzymywanie relacji społecznych).
W pracy spędzamy co najmniej 8 godzin dziennie. Człowiek nie może jednak być w stanie pełnej aktywności umysłowej przez cały dzień pracy. Każdy z nas ma swój rytm dnia. Jedni największą aktywność umysłową mają z samego rana, inni z kolei rano źle funkcjonują. Jest to bardzo indywidualne, jednakże jedno jest wspólne- nie jesteśmy w stanie pracować na najwyższych obrotach przez cały dzień. Każdy z nas podejmuje więc różne formy strukturalizacji czasu, aby praca nie była monotonna ani też nadmiernie ekspoatująca.
Analiza trabsakcyjna wyróżnia 6 sposobów takiego strukturalizowania czasu w pracy. Pozwolę sobie krótko omówić każdy z nich:
WYCOFANIE polegające na tym, iż pracownik fizycznie i psychicznie oddala się od innych ludzi, pozostając samemu w biurze, za swoim biurkiem. Osoba taka preferuje zamkniętą przestrzeń biurową.
RYTUAŁY to podstawowe uprzejmości (dzień dobry, co słychać, do wiedzenia) wymieniane każdego dnia z dozorcą, portierem, koleżanką, kolegą spotkanych na korytarzu. Takie rytuały dają nam w pracy poczucie bezpieczeństwa, przewidywalności zachowań i poczucie kontroli. Ponadto rytuały pozwalają nam w organizacji nawiązywać nowe znajomości, a także utrzymywać już te nawiązane na bezpiecznym dla obu stron, formalnym poziomie.
SPĘDZANIE CZASU to po prostu luźne pogawędki o bieżących sprawach. Pozwala na utrzymywanie kontaktu z innymi na poziomie bezpiecznym, powierzchownym. W pozytywnym aspekcie jest to forma pozwalająca na lepsze poznanie się, zbieranie opinii, tworzenie klimatu współpracy. W negatywnym z kolei, jest to forma sprzyjająca plotkowaniu, które jest tak powszechne w dużych organizacjach.
AKTYWNOŚĆ to taka forma strukturalizacji czasu, w której ludzie nastawieni są na osiągnięcie konkretnego celu. Jest to dość typowa forma strukturalizacji czasu dla pracoholików, którzy nie pozwalają sobie nigdy na bezproduktywny czas w pracy.
INTYMNOŚĆ to forma, któwa pozwala nam zacieśnić więzi międzyludzkie, nawiązywać bliskie relacje przyjacielskie a także partnerskie. Ta forma daje nam poczucie porozumienia, wspólnoty i radości z tego, że jest się częścią większej całości i wspólnie osiąga się cele.
I wreszcie GRY PSYCHOLOGICZNE, w których dochodzi o serii ukrytych transakcji prowadzących zawsze do negatywnych rezultatów chociażby takich jak konlikty w zespole.
W każdej pracy powinno się znależć czas i miejsce na wszyskie, poza grami psychologicznymi, wymienione formy strukturalizacji czasu. Jeśli firma nastawia się tylko na aktywność pracowników, nie dając im możliwości złapania oddechu to prędzej czy później pracownicy pod wpływem frustracji zaczną inicjować bardzo szkodliwe zarówno dla nich samych jak i całej organizacji gry psychologiczne.
Dla osób zainteresowanych tą fascynującą tematyką polecam 2 obowiązkowe pozycje książkowe:
1.       Eric Berne “W co grają ludzie?”
2.       Ewa Szymanowska, Magdalena Sękowska “Analiza transakcyjna w zarządzaniu”

Komentarze
Dodaj nowy komentarzBiuro projektu:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, pok. RA50
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel. 17 866 11 85, fax 17 866 12 22

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„KAPITALNY MENEDŻER – studia podyplomowe z obszaru zarządzania” są realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”). Udział w projekcie jest w 80% finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.