BLOG

Luty 2024
P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
Corporate Design

Człowiek kreuje swoje otoczenie, ale również otoczenie kreuje człowieka. Można więc powiedzieć, że człowiek i otoczenie to połączone ze sobą organizmy, które wzajemnie na siebie oddziałują. Ta sama prawidłowość dotyczy otoczenia zarówno w naszym życiu prywatnym jak i zawodowym. O ile jednak w życiu prywatnym możemy swoje otoczenie wykreować, ukształtować, zaprojektować, o tyle w życiu zawodowym nie mamy najczęściej wpływu na wizerunek swojej organizacji czy też wystrój biura, w którym przebywamy przez co najmniej 8 godzin dziennie. W każdym z nas jest jednak potrzeba podkreślenia swojej indywidualności, dlatego często spotyka się stanowiska pracy obklejone pracami swoich pociech, zdjęciami najbliższych czy też innych symboli stanowiących o naszej obecności w danym miejscu. Otoczenie, w którym przebywamy ma wpływ na naszą kreatywność, efektywność działania, nastrój, satysfakcję z pracy ale i konflikty. Organizacja przestrzeni wpływa bowiem na sposób komunikowania się między ludźmi oraz pojawiających się między nimi relacji. Im mniejsza przestrzeń a stopień zaludnienia na tej przestrzeni większy rośnie poziom agresji, frustracji i rodzą się konflikty.
W organizacjach możemy mówić o dwóch podstawowych a jednocześnie skrajnych formach organizacji przestrzeni:
-          Przestrzeń otwarta (open space)
-          Przestrzeń zamknięta (pokoje biurowe)
W open space tworzy się efekt synergii grupowej, duch zespołu, współpraca. Kontakt między pracownikami jest w tym wypadku bezpośredni, komunikacja jest otwarta, spontaniczna, dynamiczna. Ludzie uczą się od siebie nawzajem, nawzajem się też aktywizują i napędzają do działania.
Przestrzeń zamknieta z kolei sprzyja raczej rywalizacji niż kooperacji, utrudnia bezpośrednią komunikację, powoduje alienację zarówno fizyczną jak I psychologiczną.
Świadome wpływu otoczenia na człowieka i związanych z tym wpływem różnych mechanizmów psychologicznych organizacje, coraz częściej zwracają w związku z tym uwagę na tzw. corporate interior design czyli projektowanie wnętrz w korporacjach w taki sposób, aby sprzyjały one współpracy i osiąganiu jak najlepszych rezultatów.
Aranżują zatem przestrzeń w taki sposób, aby pracownik mógł poczuć się swobodnie i osiągać wyżyny swojej kreatywności. Nowoczesny a nawet czasem ekstrawagancki design wnętrza organizacji wpływa bardzo pozytywnie na samopoczucie pracowników, ale także stanowi bardzo wyraźny sygnał dla klientów, że sama firma jest bardzo nowoczesna i dba o swoich pracowników. Pionierami w tej dziedzinie są tacy giganci jak firma Google, Red Bull czy też Pixar. Przykładowo firma Google w swojej siedzibie w Londynie zagospodarowała przestrzeń w taki sposób, że meble tworzą charakterystyczny dla Google napis, a w biurze zamiast boxów znajdują się budki plażowe, które mają sprzyjać relaksowi a tym samym swobodzie myślenia. Ponadto na terenie firmy znajduje się klub fitness, centrum spa i restauracje. Z wszystkich tych dobrodziejstw pracownicy mogą korzystać bez ograniczeń.
Nasuwa się jednak pytanie czy takie wnętrze korporacji nie ma daleko idących konsekwencji w postaci zaburzonej równowagi pomiędzy życiem zawodowym i życiem osobistym. Któż bowiem nie zostawałaby po godzinach we wnętrzach, które kreowali najlepsi projektanci świata a sam pracownik ma do dyspozycji takie przywileje jak masaże, baseny, siłownia?
 

Komentarze
Dodaj nowy komentarzBiuro projektu:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, pok. RA50
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel. 17 866 11 85, fax 17 866 12 22

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„KAPITALNY MENEDŻER – studia podyplomowe z obszaru zarządzania” są realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”). Udział w projekcie jest w 80% finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.