BLOG

Luty 2024
P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
Mały konsument i finanse

Właśnie ukazał się raport „Mały konsument i finanse” prezentujący wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Chodzi w nim o wiedzę i świadomość finansową dzieci. To bardzo potrzebna akcja o prewencyjnym – jakkolwiek to brzmi w przypadku dziedziny, której dotyczy – charakterze. Potwierdzają to wyniki badania: dzieci otrzymują pieniądze na własne wydatki, podejmują decyzje zakupowe i mają też niemały wpływ na nasze. Elementarne „wychowanie finansowe” jest im potrzebne. To jest przecież ten wiek, kiedy utrwalają się pewne nawyki, kodują wzorce zachowań i kształtuje się pewność siebie – także ta finansowa. Kluczową obserwacją raportu jest jednak to, że do finansowego uświadamiania dzieci nie jesteśmy przygotowani – my, to znaczy dorośli: przedszkola, szkoły, przede wszystkim rodziny. Brakuje systemu, programów, koncepcji a często po prostu wiedzy. Godna pochwały inicjatywa KRD (raport jest tylko jej częścią) po raz kolejny odkrywa trudną prawdę – znaną już z wcześniejszych badań – o niskim poziomie finansowego wyedukowania Polaków. Wiedzę finansową mamy małą, jeśli ją mamy, to jest ona raczej powierzchowna, uważamy ją za nudną i trudną (bo finanse odwołują się do matematyki) i w efekcie skazujemy się na finansowe wykluczenie unikając – jeśli to możliwe – trudnych decyzji w tej dziedzinie. Tymczasem charakter współczesnego świata sprawia, że z konieczności stajemy się coraz bardziej „człowiekiem finansowym”. Wiedząc mało, musimy się pogodzić z tym, że finanse mogą być dla nas niebezpieczne. Niedostatki wiedzy w tej dziedzinie sprawiają, że zadłużamy się w nieprzemyślany sposób, w zbyt małym stopniu się zabezpieczamy, rzadko odwołujemy się do finansowego planowania. Kryzys globalny zawsze jest agregatem wielu mikrokryzysów. Bez wystarczającej wiedzy finansowej i umiejętnego jej przekuwania na codzienne ekonomiczne wybory, jesteśmy na nie bardziej narażeni. W jednym z poprzednich felietonów pisałem, że obecny kryzys to kryzys braku kwalifikacji moralnych. To jednak także kryzys braku wystarczającej wiedzy finansowej. Lepsze wyedukowanie finansowe naszych dzieci to większe szanse na odporność gospodarki, którą będą one tworzyć w przyszłości, na dokuczliwe zjawiska kryzysowe, jakich sami dziś doświadczamy.

Komentarze
Dodaj nowy komentarz
kymgwcev 2015-02-12 13:33:57
JStIar xygtpeawqbht, [url=http://zchwoaulhjin.com/]zchwoaulhjin[/url], [link=http://nlaqtlzoxoax.com/]nlaqtlzoxoax[/link], http://rddralpjwvfz.com/Biuro projektu:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, pok. RA50
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel. 17 866 11 85, fax 17 866 12 22

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„KAPITALNY MENEDŻER – studia podyplomowe z obszaru zarządzania” są realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”). Udział w projekcie jest w 80% finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.